Napište nám

Form not found or is not published

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

Home

Řízení režijních nákladů

S termínem režijní náklady se v současné době hojně potkáváme. Pojďme se podívat na to, co se pod daným termínem skrývá a čím se vyznačuje. 

Režijní náklady, někdy též označované jako nepřímé náklady jsou takové, u nichž nelze jednoznačně přiřadit subjekt, který má na svědomí jejich vznik. Nelze je jednoznačně přiřadit k výkonu. Souvisí s výrobou více druhů výrobků a slouží k zajištění doprovodných činností technologického procesu. 

Příkladem lze uvést náklady na spotřebu energie v kancelářích, mzdy administrativních pracovníků, nájemné, apod.

Režijní náklady jsou řízeny pomocí rozpočtů a dále pak rozpočítávány na základě určité veličiny, kterou může být počet zaměstnanců, užívaná plocha v metrech čtverečních, výkon strojů, aj. Mohou být využívané různé kalkulační techniky – kalkulace dělením či přirážkové. 

Řízení režijních nákladů stoupá na významu, což dokládá tabulka níže:

Nákladová kategorie

1960

1986

1996

2004

Režijní náklady

15 %

30 %

35 %

48 %

Přímé mzdové náklady

25 %

12 %

10 %

10 %

Přímé materiálové náklady

60 %

58 %

55 %

42 %

 Zdroj: Odborný průzkum

Z tabulky je zřejmé, že v současné době mezi 40 % - 50 % výdajů společností tvoří režijní náklady, ale  řídící pracovníci věnují více než polovinu svého pracovního času řízení přímých nákladů. Tento trend je bohužel ve většině podniků. 

 Režijní náklady

Bez řízení režijních nákladů se tedy neobejdete. Víte, jaký podíl zaujímají režijní náklady ve Vašem podniku? Je ve Vašem podniku stejný rostoucí trend v režijních nákladech?

Pokud Vás zajímá oblast řízení nákladů, můžete se na nás obrátit. Rádi Vám poradíme, jak zkrotit nepoddajné náklady, kde hledat rezervy a jak ušetřit náklady. 

(Ing. Martina Klášterková, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., 728 601 206)